Videoherný festival Game Days 2019 sa bude venovať téme znevýhodnený hráč

Nadšenci umelecky hodnotných a inovatívnych digitálnych hier si môžu počas festivalovej sezóny poznačiť jeden kľúčový termín. Začiatkom leta, od 30. mája do 2. júna sa totiž v atmosférických priestoroch trnavského kultúrneho priestoru Nádvorie bude konať videoherný festival Game Days bohatý na prednášky vývojárov zvučných mien zo Slovenska aj zahraničia.

Tvorba umelecky hodnotných a inovatívnych digitálnych hier nie je banálna záležitosť. Často je to proces divoký, surový, bizarný, ale aj matematicky presný a logicky podložený. Ťažiskom festivalu Game Days sú preto prednášky tvorcov, ktorí do procesu tvorby videohier prinášajú inovácie, nový uhol pohľadu a záruku originálnosti.

Videoherný festival Game Days sa tento rok zameria na tému „Znevýhodnený hráč“.  Svet videohier totiž nie je uzatvorený ani pre ľudí s obmedzením zmyslov. Dokazuje to napríklad príbeh jedného z tohtoročných hostí prezývkou Sightless Kombat, ktorý aj napriek strate zraku prežíva dobrodružstvá vo videohrách vďaka svojmu vycibrenému sluchu. Svet interaktívnych zážitkov naplno prežíva aj tvorca hier pre nevidiacich Oriol Gomez, vývojár titulu Beatstar, ktorého hrateľnosť je postavená na inovatívnom využití zvukov.

Videoherný festival Game Days Trnava sa bude venovať aj téme znevýhodnený hráč.

Xbox Adaptive Controller pre znevýhodnených hráčov.

So svetom hier prispôsobeným rôznym hendikepom sa budú môcť aspoň na malú chvíľu oboznámiť návštevníci aj vďaka revolučnému ovládaču Adaptive Controller od Microsoftu.  Po piatich ročníkoch Game Days sme sa po prvýkrát podujatiu rozhodli vybrať aj nosnú tému. Čo najväčšia prístupnosť hier znevýhodneným hráčom je jeden z cieľov, ktorý si momentálne kladie aj Microsoft. Ten sa svojím Adaptive Controllerom rozhodol aktívne popasovať s rôznymi formami fyzických postihnutí u hráčov a umožniť tak hranie ešte väčšej a rozmanitejšej skupine ľudí. Okrem tohto aspektu prístupnosti sme sa taktiež rozhodli výraznejšie zamerať na zrakovo postihnutých hráčov a predstaviť fascinujúcí fenomén audiohier a hrania bez zrakových vnemov“, povedal jeden z organizátorov Game Days Maroš Brojo.

Výstavy, ocenenie aj súťaže

Počas minulých ročníkov mali veľký úspech aj odborne zostavené výstavy. Tento rok budú hneď tri. Jedna z nich predstaví československé historické hry s tematikou protirežimového odporu. Vývojári sa môžu opäť tešiť aj na Game Jam, na ktorom si prihlásené tímy zložené z vývojárov, grafikov alebo animátorov vyskúšajú proces tvorby hry za šibeničných 48 hodín. V tomto zrýchlenom móde preveria svoje vývojárske zručnosti a vy si ich hry môžete následne vo verejnej prezentácii vyskúšať.

Vývojári dostanú priestor na prezentáciu svojich rozpracovaných titulov aj počas Pitching Session – krátkych a úderných prezentácií. Ich projekty bude hodnotiť odborná zahraničná porota zložená z dizajnérov, producentov aj distribútorov. Tvorcovia tak budú mať možnosť získať nielen cennú odozvu, ale aj uzavrieť výhodné partnerstvá.

Videoherný festival Game Days Trnava ponúkne prednášky domácich aj zahraničných vývojárov.

Prednáška počas videoherného festivalu Game Days

Svoje miesto vo svetlách reflektorov budú mať aj úspešné slovenské hry. Herný priemysel na Slovensku dosiahol za minulý rok obrat 42,7 miliónov eur a nie je to už žiadny drobec. Slovenská asociácia herných vývojárov (SGDA) preto odovzdá počas Games Days ocenenie Slovenská hra roka najlepšiemu titulu zo Slovenska.

Večer sa festivalové priestory premenia na jednu veľkú párty s koncertmi hudobníkov, ktorí komponujú hudbu do hier a DJskými setmi. Budete si tiež môcť „odchytiť“ niektorého zo spíkrov a debatovať nielen o hrách.

Osobitú atmosféru dodajú festivalu Game Days aj priestory trnavského miesta pre súčasnú kultúru Nádvorie. Že ide o jedinečné priestory, svedčí aj architektonické ocenenie ARCH, ktoré za ich rekonštrukciu získal minulý rok ateliér Vallo Sadovsky Architects.

Tešíme sa na vás priatelia. Hraniu zdar!

This post is also available in: Angličtina